Pieredzējuši dārznieki atgādina, ka šīs sēklas jāiesēj tieši martā: to nedrīkst nokavēt, jo pretējā gadījumā stādi nīkuļos

Foto – Pixabay

Marts ir mēnesis, kad obligāti jāpaspēj iesēt vairāku augu sēklas, lai vēlāk tiktu pie ražas. Ja nokavēsiet sēšanas laiku, augi izstīdzēs, augs sliktāk un dos daudz mazāk ražas. Pieredzējuši dārznieki martā vienmēr iesēj šos augus.

Taču, lai sējot sēklas, viss izdotos kā plānots, ir jāievēro vairāki principi, lai tiktu pie labiem stādiem:

1. Izvēlieties piemērotas sēklas

Pārliecinieties, ka izvēlētās sēklas atbilst sezonai un apstākļiem, kuros tās tiks audzētas. Piemēram, siltummīlošus augus (kā tomātus un papriku) labāk stādīt iekštelpās agrāk, bet aukstumizturīgus augus (kā salātus un zirņus) var sākt audzēt arī tieši ārā, kad laiks jau ir kļuvis ievērojami siltāks.

2. Piemērots sēšanas laiks

Sēklas jāstāda atbilstoši ieteiktajam laikam. Daudzas sēklas, piemēram, tomāti, baklažāni un paprika, jāstāda iekštelpās pāris mēnešus pirms pēdējiem sala draudiem, savukārt aukstuma izturīgus augus (salātus, zirņus) var sēt tieši zemē, kad zeme ir pietiekami uzsilusi.

Foto – Pexels

3. Jāizvēlas piemērots substrāts

Lietojiet vieglu un barojošu substrātu, kas nodrošina labu gaisa cirkulāciju un ūdens noturību. Ieteicams izmantot speciālus stādu substrātus vai universālu augsni, kas piemērota konkrētajiem augiem.

4. Pietiekama mitruma nodrošināšana

Sēklām nepieciešams mitrums, lai tās varētu dīgt. Pārliecinies, ka augsne ir mitra, bet ne pārāk slapja, jo pārmērīgs mitrums var novest pie saknīšu puves. Tāpat ir svarīgi nodrošināt, lai pēc sēšanas substrāts paliktu mitrs līdz dīgšanai.

Lasi vēl: Viktors Lapčenoks ļoti atklāti izstāsta, kas patiesībā notikās viņa attiecībās ar Noru Bumbieri

5. Pietiekams apgaismojums

Sēklām nepieciešams daudz gaismas, lai tās varētu veiksmīgi izaugt. Sējot sēklas iekštelpās, nodrošiniet, ka tās saņem vismaz 12–16 stundas gaismas dienā. Ja nepieciešams, var izmantot papildus augšanas lampas, kas nopērkamas dārzkopības veikalos.

Foto – Unsplash

6. Piemērota gaisa temperatūra

Katram augam ir sava ideālā temperatūra dīgšanai. Parasti tā ir no +18 līdz +22 grādiem. Jāņem vērā, ka pārāk augsta temperatūra var traucēt un kavēt sēklu pareizu dīgšanu. Protams, arī pārāk zema temperatūra.

Hortenzijām tas ļoti “garšo” un tās pēc tā apēšanas pat paspilgtina ziedu krāsu, bet mēs to parasti izsviežam miskastē

 

Ievērojot šos vienkāršos principus, varēsiet veiksmīgi izaudzēt stiprus un veselīgus stādus, kas vēlāk labi attīstīsies dārzā vai siltumnīcā.

Bet tagad noskaidrosim, ko pieredzes bagāti dārznieki sēj martā un iesaka šo laiku nenokavēt!

Foto – Pexels

Tomāti – sēklas jāsēj martā, lai iegūtu spēcīgus stādus, kas vēlāk būs jāpārstāda dārzā vai siltumnīcā.

Paprika – tāpat kā tomāti, arī paprikas sēklas ir jāstāda martā iekštelpās, lai stādi izdīgtu un būtu spēcīgi pirms pārstādīšanas dārzā vai siltumnīcā.

Baklažāni – šie ir siltummīloši augi, tāpēc tiem nepieciešama ilgāka augšanas sezona, un martā ir piemērots laiks, lai sētu to sēklas.

Kāposti – ja vēlaties audzēt kāpostus, martā tos jāstāda iekštelpās vai siltumnīcā. Ieteicams miksēt dažāda veida kāpostus, piemēram, galviņkāpostus un ziedkāpostus.

Sīpoli – to stādi arī tiek audzēti no sēkliņām. Ja audzējat sīpolus no sēklām, tad marts ir vispiemērotākais laiks, kad to darīt.

Foto – Pixabay

Garšaugi – marta mēnesis ir piemērots, lai stādītu dažādus garšaugus – piparmētras, baziliks, estragons, timiāns, baziliks un citi, kas lieliski izaug no sēklām.

Salāti – salātu sēklas var stādīt arī agrāk, lai iegūtu agrus stādus, kurus vēlāk pārstādīsiet atklātā zemē. Tomēr marts ir pēdējais brīdis, kad to darīt!

Ziedu sēklas – ja vēlaties arī savā dārzā audzēt krāšņus ziedus, marts ir piemērots laiks, lai iesētu arī ziedu sēklas, piemēram, begonijas, petūnijas, dālijas u.c. ziedus.